2014. már 18.

Moszkva, 2014. március 18.

írta: Szatmári István
Moszkva, 2014. március 18.

A Wizzair fiatal legénysége - csinos lányok és fiúk - megbízhatón, hozzáértően, mosolyogva teszi a dolgát a Budapest - Moszkva járaton. Két hete Bakuban voltam velük, most Oroszország az úti cél. Természetesen mindenütt, mindenkivel az ukrán válság az üdvözlő szavak után a téma, s csak azt kitárgyalva térünk át a folyó – üzleti - ügyekre.

Az azeriek nagy öröme és büszkesége, hogy miután 70 évig rabolták az olaj és gázvagyonukat, mára mindez az övék lett, amiből új, modern európai (külsőleg mindenképpen) országot építenek. Azt mondják, hogy az oroszok többsége igenis nagyon szeretett a hatalmas és erős Szovjetunióban élni, ahol a kommunizmus csak a birodalom életét meghosszabbító fedőideológia volt. Ezt a birodalmat igyekeznek az oroszok lépésről lépésre visszaállítani szerintük, s ennek csak egy etapja a Krím. Ha nem állítja meg a Nyugat az oroszokat, mondják, a Krím után Azerbajdzsán és a többi volt szovjet köztársaság következik, s ki tudja hol állnak meg, s kit hogyan találnak meg….a beindult oroszokat nagyon nehéz megfékezni…

Visz be a taxi a moszkvai szállodába…a fényűző gazdagság jelei mindenhol. Mindenütt minden van, mi szem, s szájnak ingere. A meggazdagodás bacchanáliája… A moszkvai hírforrások tele az ukrajnai hírekkel. Az állami TV csatornákon élő adásban egész estés műsorok szólnak a témáról. Meglepő az elfogult egyoldalúság. Nincs egyrészt-másrészt. Nincs vita. Valami megrészegült elfogultság árad. Az állami propaganda gépezet remekül végzi a dolgát. A sugárzott képlet: a Krím mindig is a mienk volt, ősi orosz föld, joguk van hozzá, Ukrajnában pedig színtiszta fasiszták vették át a hatalmat, akiktől meg kell az orosz ajkú lakosságot védeni. Ez volt a befelé szóló fedőtörténet ’56-ban és ’68-ban is. A fasizmus támadt, amivel szemben meg kellett védeni a szocialista vívmányokat. Aki élt akkor, vagy olvasott az akkor történtekről, ráismer a gondolatmankókra, melyekkel akkor is és most is operál a vezető elit, egészen a szófordulatokig.

Mindennek következtében 10 emberből 9 ért egyet a Krím beolvadásával Oroszországba, s 58% helyeselne egy katonai intervenciót Ukrajna ellen!! (Az ukrajnai oroszok 86 %-a nem szeretné, ha bevonulnának az oroszok) Ez a „Megállj, megállj kutya Szerbia” hangulata. A történet végét ismerjük.

A házaspár, akivel vacsorázunk, angol (férj) - orosz (feleség). Londonban is és Moszkvában is tartanak fenn lakást, mélyértelmiségiek. A férjjel azt gondoljuk végig, hogyan fognak a történtek a személyes sorsunkon tükröződni. Megállapítjuk, hogy az oroszok átlépték a Rubicont. Azt mondja, hogy ezután már senki sem fog úgy tekinteni az oroszokra, mint a szovjet korszakból kigyógyult európaiakra, akivel lehet, sőt kell együttműködni. A leplezetlen erőszak politikája, s az azt kísérő hazugságáradat kijózanító mindenki számára a világon. S hogy ezután egy szavukat sem fogja elhinni senki…mert ezek azok maradtak, akik voltak…a Szovjetunió ott élt bennük, s most a felszínre tört. A feleség felpattan…olyan jelenet tanúi vagyunk, mely sok orosz családban zajlik manapság. Amikor elválik a józanság és a megvezethetőség.

A vasárnap esti fő műsoridőben az ottani Obersovszky azzal fenyegeti az USA-t, hogy radioaktív port csinálnak belőle. Az Orosz Külügyminisztérium honlapján megjelent a „Várj reám” c. vers, s az esti mese egyik főhőse, Filja kutya katonának akar állni, mire a műsorvezető hölgy sajnálkozva figyelmezteti, hogy ehhez ő még bizony, kicsi.

Eközben a gazdasági szakemberek fogják a fejüket, mert a kérdés áráról nincs egy szó sem. Mert megfizethetetlen. A rubel esik. Rövid idő alatt 40-ről 50 Rbl/Euro-ra. Az orosz tőzsdei cégek az utóbbi két hétben kb. 100 millió USD-t veszítettek értékükből. Nem csak a Krímmel kapcsolatos közvetlen költségekről van szó. A gazdasági hatások beláthatatlanok. Kudrin volt pénzügyminiszter évi 200 millió dollárra teszi a kimenekülő tőke nagyságrendjét. A gazdasági növekedés megáll. Nincsenek, illetve sikertelenek a műszaki fejlesztések. Nincs beruházás.

Mi várható? Tárgyalások lesznek. Konsztantyin Borovoj híres orosz üzletember eszmefuttatása ennek kapcsán /a blogjából/: „Katonai agresszió Kelet-Ukrajnába nem lesz. A Biztonsági Tanács egységessége, az, hogy a kérdést az ENSZ Közgyűlése elé lehet vinni – elégséges ok a haderő bevetésére az agresszió elhárítása céljából. Kevesebbel is be szokták érni. Az orosz hadsereg állapota, a kis militarista Ragozin fenyegető kijelentései ellenére a NATO hadseregeinek szintjétől egy, sőt két generációval elmarad. A háború nem tartana sokáig, és gyorsan véget érne azzal, hogy Oroszország mindenféle hadsereg és annak létrehozásához szükséges erőforrás nélkül maradna.

Erődemonstrációként minden felvonultatásra kerül, amije Putyinnak van. A Nyugat és Ukrajna készek a tárgyalások megkezdésére a haderőnek a Krímből való kivonása nélkül is. Világosak Putyin feltételei:

1. Ukrajna maximális instabilitásának fenntartása, az Kreml ügynökhálózatának megőrzése és annak irányításának lehetősége, nyitott határok. Külön pontként: a jelenlegi krimi bűnözők, esetleg katonai alakulataik megvédése. Ezt az ukrán nép polgári jogai megvédésének fogják hívni a tárgyalásokon.

2. A jövőbeni agresszió lehetőségének megkönnyítése. A blokkon kívüliségi státusz megerősítése, a védelmi költségvetés kontrollja és a Nyugat modern fegyverszállításainak tiltása. A tárgyalásokon ezt Ukrajna agresszív tervei megelőzésének fogják hívni.

3. A gazdasági és politikai reformok és a Nyugat jelentős gazdasági segítségének megakadályozása. A tárgyalásokon ezt átfogó segítségnyújtásnak fogják hívni Ukrajnának, annak gazdasági és politikai fejlesztése céljából, amit Oroszország és a Nyugat egyeztetve nyújtanak. Természetesen Putyin felügyelete mellett. Fel fogják ajánlani, hogy a résztvevő országok alakítsanak Ukrajnával foglalkozó Tanácsot. Ezt a népi nyelven Megszállási Bizottságnak szokták hívni.

4. Külön pontként fog szerepelni a csővezetékek nem kevesebb, mint 50%-ának valamint az Oroszországnak szükséges vállalatok 100%-a Oroszországnak való eladása. Ezt Ukrajna stabil fejlődéséhez szükséges erőforrások és a folyamatos energiahordozó szállítások biztosításának fogják hívni az EU részére.

5. Természetesen a tárgyalások megkezdésének feltétele az Oroszország elleni összes szankció megszüntetése lesz. Lavrov majd remegő hangon kijelenti, hogy a Nyugat ezzel kell, hogy demonstrálja készségét a tárgyalások megkezdésére és hogy ez egyáltalán nem előfeltétel.

6. A Szíriai és Krimi Béketeremtő Nobel díjra való jelölése szerény és nem kötelező feltétel lesz. És ekkor a Nyugat reakciójából megtudjuk, hogy elérte-e Putyin, amit akart, és hogy mennyire hülyíthető a Nyugat. Illetve, - a nemzetközi közösség reakcióját tekintve az agresszióra – a világnak azon része, ahol nem Oroszország van. Én nem sietnék a szankciók megszüntetésével és a tárgyalások megkezdésével Putyinnal az orosz haderő Krímből való kivonása előtt. A szankciók minden napja – külön pont a Nyugat tárgyalási pozíciójához a tárgyalásokon.”

Épp most fejeződött be Putyin beszéde a Kremlben, ahol lényegében bejelentette a Krím és Szevasztopol felvételét az Orosz Föderációba. Kétségtelen, hogy ez felért egy ellenkező előjelű churcilli fultoni beszéddel. Felsorolta a Nyugat bűneit, s megindokolta népének a szembenállást vele. A hallgatóság áhítattal, könnyezve hallgatta. Közben is és a végén csak dokumentumfilmekből ismert határtalan tapsvihar. A játszma most indul csak. Hatalmas téttel. A tét a nyugalmunk és biztonságunk. Új érába léptünk. Hölgyeim és Uraim, megkezdődött a második hidegháború.

Szólj hozzá