Borisz Akunyin Oroszországról /fordítás/
Oroszországban az a helyzet, hogy forradalom törhet ki, Vlagyimir Putyin orosz elnök pedig „rosszul végzi”.
Ilyen véleményt fejtett ki a Deutsche Welle –nek adott interjújában az ismert orosz író, Borisz Akunyin (Grigorij Cshartisvili).
"Az, ami jelenleg az országomban folyik, rendkívül hasonlít arra, ami 100 évvel ez előtt volt. Forradalomközi időszak van: feltámadt a reakció. Az archaika visszatérése. Az erkölcsösség felmagasztalása. Az ellenzék démonizálása. Ez az, amit láthatunk a jelenlegi Oroszországban is, csak egy igen csökkentett és enyhébb variánsban. Megfigyelhetjük a hurrá-patriotizmus robbanását, ami igencsak hasonló ahhoz, ami elöntötte Oroszországot az első világháború előestéjén. Azt hiszem, hogy nem kell sokáig várnunk a második forradalomra.”
Akunyin szerint vezető művészek sorát is elfogta a hurrá-patriotizmus.
.
"Ami azokat illeti, akik hatása alá kerültek, közöttük vannak olyanok, akik őszintén hisznek, akiknek tényleg tetszik mindaz, amit Putyin csinál. Vannak olyanok, akik úgy gondolják, hogy a demokrácia nem való az oroszoknak. Vannak azonban mások is, akik vitába szállnak a hivatalos véleménnyel, de olyanok is, akik támogatják azt, mivel nem szabadok. Az az ember, aki egy színházat, vagy múzeumot vezet, vagy valami nagy projektet visz, aki függ az államtól, s választania kell, mi fontosabb neki: a szakma, vagy a politika. Olyan embernek, akik tökéletesen szabad foglalkozást űznek, akik senkitől sem függenek, mint például én, igen könnyű kimondania, mit gondol valójában. Papírra, computerre van szüksége cirill klaviatúrával, és semmi másra." – magyarázta az író.
Azt is mondta Akunyin, hogy Oroszországban nincsenek ukrán ellenes érzelmek. " Mindez (a „banderisták”, „hunta” és így tovább – szerk..) – politikai retorika. Az ukrán Majdanon történtekkel kapcsolatos felháborodást az váltotta ki, hogy Ukrajna kilép a Kreml politikai hatósugarából, ami a kremli vezetők szempontjából rossz és helytelen. Ők a XXI. században továbbra is XX. századi kategóriákban gondolkodnak, amikor a direkt politikai befolyásnak hipertrófiás jelentősége volt. Ma sokkal fontosabb a gazdasági és kulturális hatás. Ők ezt nem értik, ez a problémájuk…..Úgy gondolom, hogy a Majdan egy korrupció ellenes forradalom volt. Ha az új hatalom ugyan olyan korruptnak bizonyul, akkor semmi jó sem jön. Az új hatalomnak kifogástalannak kell lennie”.-mondta.
Azon prognózisát illetően, hogy a jelenlegi hatalom Oroszországban nem húzza sokáig, Akunyin megjegyezte, hogy optimizmusa a történelem ismeretén, s annak biztos értésén alapszik, hogy „az autokratikus rendszer archaikus és nem effektív." "Nem elvont elvek és etika alapján mondom mindezt. Ez a rendszer egyszerűen nem képes sokáig irányítani egy ilyen nagy és bonyolult országot, mely gazdaságilag és szervezésileg nem effektív. A XXI. században nem lehetséges Oroszországot egy embernek kézi üzemmódban irányítani, társadalmi kontrollmechanizmus és fékek, hatalommegosztás nélkül. Ennek csőd lesz a vége, mindenek előtt gazdasági.”- vallja az író.
"Olyan érzésem van, hogy a politikai evolúció hívei számára, akik közé magam is tartozom, az idő leáldozott. Amit igyekeztünk tenni az utóbbi időben, s amit nem sikerül elérni – mindenekelőtt az oroszországi hatalom bunkóssága és szűklátókörűsége miatt – békés átmenetet biztosított volna. A Hatalom ezt nem fogta fel. Ez a lehetőséget mára elvesztette. Vlagyimir Putyinnak nincs több választása. Minden esetben rosszul végzi. Palotaforradalom, vagy szociális robbanás lesz. Amikor egy rendszer eltörli a választásokat, nem hagy választást a népnek.” - tette hozzá Borisz Akunyin.